O Ilija Ognjeni koji grome odgoniš,
goni grome u zle gore,
gdje se Bog ne moli,
gdje Gospa ne kleči,
gdje Isus muku ne trpi.
Jezus, Marija, u Ime Isusovo!
(Molitva iz Grudskog podneblja svetom Iliji kad je nevrime)
O Ilija Ognjeni koji grome odgoniš,
goni grome u zle gore,
gdje se Bog ne moli,
gdje Gospa ne kleči,
gdje Isus muku ne trpi.
Jezus, Marija, u Ime Isusovo!
(Molitva iz Grudskog podneblja svetom Iliji kad je nevrime)
U ikonografiji Ilija se prikazuje kao mršav žilav čovjek s bradom, oskudno odjeven te se obično na slikama veže uz gavrana, plamena kola ili kotač ili plameni mač.
Iz ovog opisa Ilijina uzlaska na nebo s ognjenim konjima i kolima ostalo je židovsko vjerovanje da će se Ilija još jedanput pojaviti na zemlji prije “velikoga Jahvina dana”, dakle prije sudnjega dana.
Ilija je bio u pustinji kad su mu gavrani donosili jutri kruh, a večeri meso. Ilija se proslavio po čudima kad je umnožio hranu (brašno i ulje) udovice iz Sarepte. Ilija je zatim uskrisio sina udovice iz Sarepte, kasnijega proroka Jonu. Poznata je Ilijina kazna u obliku suše kojom je Ilija udario na kralja Ahaba jer se ovaj oženio pogankom Izabelom. U kraljevstvu je tri godine bila suša, bez kapi kiše, a onda opet po Ilijinoj zapovijedi, po njegovoj usrdnoj molitvi nasuprot svećenicima boga Baala, pala je kiša. Mnoge, dakle, zgode iz Ilijina života simbol su novozavjetnih događanja. Ilija se uspoređuje i sa sv. Ivanom Krstiteljem. Zaštitnik je od groma i zla svakoga.
Ilija je bio u stalnoj borbi u svom životu kao i svaki čovjek, ipak je nadahnut Duhom svetim odgovorio svom proročkom pozivu. Stoga knjiga Sirahova najljepše sažima i hvali tu Ilijinu borbu: “I usta prorok Ilija kao oganj, riječ mu plamtjela kao buktinja. On je na njih donio glad i revnošću je svojom umanjio njihov broj. Po riječi je Božjoj nebo zatvorio i tri puta oganj s neba sveo. Kako li si strašan bio, Ilija, u čudesima svojim! I može li se itko dičiti koliko ti? Podigao si mrtva od smrti i iz Podzemlja po riječi Svevišnjega. Bacio si u propast kraljeve i vukao odličnike s odra njihova. Na Sinaju si čuo ukore i sud osvetni na Horebu. Pomazao si kraljeve osvetničke i proroka sebi za nasljednika, podignut si bio u vihoru ognja, u kolima s plamenim konjima. Određen si u prijetnjama budućim da umiriš srdžbu Božju prije no što ona provali, da obratiš srca otačka sinovima i da obnoviš plemena Jakovljeva. Blago onomu koji će te vidjeti i onima koji su usnuli u ljubavi, jer i mi ćemo posjedovati život” (Sir 48,1-11).
Razmišljanje
Ima jedna priča koja kaže: Kad su crkveni izaslanici iz Bosne i Hercegovine došli Papi u Rim i od njega samog zatražili da im pomogne pri odabiru sveca koji bi bio zaštitnik njihove zemlje. Papa je rekao da sv. Ilija Prorok bude zaštitnik Bosne i Hercegovine. Upitali su ga zašto, a on je odgovorio: Kakav narod, takav svetac. Sveti je Ilija Prorok, Gromovnik zaštitnik Bosne i Hercegovine. On neka nam bude uzorom u životu i doista nećemo pogriješiti.